Péče o dýchací cesty: zdravá strava, inhalace i úklid domova

Dýchací cesty jsou velmi zranitelné, proto jejich onemocnění potká během sezóny respiračních infekcí téměř každého z nás. Pokud vás trápí opakované potíže s dýchacími cestami, přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak je průběžně posilovat.

Péče o dýchací cesty: zdravá strava, inhalace i úklid domova

Funkce dýchacích cest

Dýchací cesty zahrnují ústa, nos, hrtan, průdušnice, průdušky a plíce. Dělí se na dvě části: horní cesty dýchací, které filtrují vzduch a dopravují ho do dolních cest dýchacích. Pokud fungují dýchací cesty správně, chrání nás před škodlivinami z ovzduší a okolního prostředí.

Podpořte dýchací cesty stravou

Strava ovlivňuje fungování celého těla. Zařaďte do jídelníčku dostatek kvalitního ovoce a zeleniny, které vám dodají potřebné vitamíny a antioxidanty. Hlídejte si dostatečný příjem látek důležitých pro imunitní systém, jako jsou vitamín C, D nebo zinek. Zaměřte se také na příjem omega-3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě. Jejich skvělým zdrojem jsou tučné ryby, ořechy a semínka.

Ke zdraví dýchacích cest pomáhá i med, který obsahuje vitamín C, spoustu antioxidantů a minerálních látek. Jeho sílu vyzkoušejte i v případě, že vás už kašel trápí. Zklidňuje totiž sliznice dýchacích cest. Dalším včelím produktem je propolis, který přispívá k celkové obranyschopnosti a pomáhá jako prevence respiračních onemocnění.

Med v misce
Med zklidňuje sliznice dýchacích cest a obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek

Med a propolis kombinují také doplňky stravy. Vyzkoušejte třeba doplněk stravy ERDOHerbal, medový sirup, který navíc obsahuje tymián a proskurník – bylinky podporující dýchací cesty. Nenajdete v něm žádné uměle vyrobené látky, řepný cukr ani alkohol. Proč také – vždyť příroda to vymyslela za nás. Je vhodný pro děti od 1 roku i dospěláky.

Přizpůsobte svůj domov

Ke zdraví dýchacích cest můžete přispět pravidelným utíráním prachu. Ten totiž dráždí a vysušuje sliznice, a tak narušuje jejich ochrannou funkci. Dalším rizikem je suchý vzduch, který způsobuje vysychání dýchacích cest a podráždění sliznic. Vzduch můžete zvlhčovat profesionálním zvlhčovačem nebo umístěte misku s vodou do blízkosti topení. S vlhkostí vzduchu pomůže i difuzér, do kterého můžete nakapat esenciální oleje pro podporu dýchacích cest.

Osoba utírá prach
Pravidelným utíráním prachu předejdete dráždění dýchacích cest

Zvlhčete sliznice inhalací

Pokud máte pocit, že máte sliznice sušší, vyzkoušejte vdechování vodní páry. Připravte si do hrnce teplý solný roztok, do kterého můžete nakapat uvolňující esence, např. eucalyptus nebo tymián. Posaďte se k nádobě, hlavu si přikryjte ručníkem, nakloňte se nad hrnec a vdechujte horkou páru. Teplo prokrví sliznici a účinné látky se dostanou lépe do těla.

6 opatření pro zdravé dýchací cesty:

  • Vyhýbejte se lidem s chřipkou a nachlazením. Během prvních 3 dnů virového onemocnění je infekčnost nejvyšší. Pokud se s nemocným potkáte, vyvarujte se objímání, podávání rukou a líbání.
  • Po příchodu z venku domů a před každým jídlem si důkladně omyjte ruce mýdlem.
  • Pokud jste sahali na držadla v MHD, zábradlí nebo kliky u dveří, použijte antibakteriální gel.
  • Dodržujte zdravou životosprávu. Vyhněte se kouření, dbejte na pravidelný pohyb a pestrou stravu.
  • Dopřejte si dostatek spánku a vyhýbejte se stresu.
  • Pokud cítíte, že na vás něco leze, zůstaňte doma a odpočiňte si. Pokud onemocnění opakovaně přecházíte, můžete si způsobit závažnější nemoc nebo oslabení imunity.